23MAR
İş Güvenliği Eğitimlerimize Devam Ediyoruz

İş Güvenliği Eğitimlerimize Devam Ediyoruz

İş güvenliği; bir iş yerinde çalışan personelin iş sırasında yapılan faaliyetler sonucunda herhangi bir durumdan olumsuz etkilenmemesi için alınan birtakım tedbirleri kapsamaktadır. İş güvenliğinin kapsamına; iş kazalarının tehlike ve risklerinin işveren tarafından yönetmelik çerçevesinde önlenmesi için yapılan tüm çalışmalar dahildir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan İş Güvenliği Kanunu dahilindeki tüm düzenlemeler çalışan personelin sağlığını korumayı amaçlamaktadır. Asya Çelik Yapı, çelik konstrüksiyon sektöründe iş güvenliğinin büyük önem taşıması nedeniyle iş güvenliği eğitimlerine aralıksız olarak devam etmektedir.

Çelik Konstrüksiyon İşlerinde İş Güvenliğinin Önemi

Asya Çelik Yapı, sektördeki 25 yıllık tecrübesi ve yeni nesil teknolojik yatırımları ile çelik konstrüksiyon alanında kaliteli ve güvenilir hizmetler sunmaktadır. Ancak büyük projelere imza atan firmamız, projelerin müşterilerin talepleri doğrultusunda tamamlanmasının yanında çalışan güvenliğine de büyük önem vermektedir. Bunun için iş güvenliği eğitimlerine devam etmektedir.

Çelik Konstrüksiyon genellikle; hangar, endüstriyel tesis, spor kompleksi, fabrika ve depo gibi alanlarda kullanılmaktadır. Bu alanların inşası da yüksekte çalışılmasını gerektirmektedir. Bunun için bu işlerin yüksekte çalışma eğitimi almış çalışanlar tarafından yapılması şarttır. Yine montaj yapılacak olan mahallin etrafının emniyet şeridi ile işaretlenmesi gerekmektedir. Bu alanın arkasına, orada montaj yapıldığına dair levhalar asılmalı ve görevliler haricinde kimsenin bu alana girmemesi gerekmektedir.

Çelik konstrüksiyon işlerinde yapılan bazı hatalar, kazalara neden olabilmektedir. Firmamız, bu kazaları önlemek amacı ile iş güvenliği eğitimlerine devam etmektedir. En çok yapılan hataların başında ise sabitlememiş olan çelik elemanların üzerine montaj yapılmasıdır. Bu montaj sırasında ağırlık merkezi değişimlerine ve bu değişimler de yapı elemanlarının devrilmesine neden olmaktadır. Bu gibi durumların önüne geçmek için çelik konstrüksiyon işlerinin tamamının işinin ehli kişiler tarafından yapılması şarttır.

Tüm bunların yanında çelik konstrüksiyon çalışmalarında görevli çalışanlara, çalıştıkları yükseklik de göz önünde bulundurularak uygun ekipmanlar sağlanmalıdır. Bu koruyucu ekipmanlar arasında; personel kaldırma platformları, sepetli mobil vinçler, seyyar iskele ve teleskopik sepetli platformlar yer almaktadır. Asya Çelik Yapı olarak çalışan güvenliği konusunda hassas davranmakta ve iş güvenliği eğitimlerimizi sürdürmekteyiz.