23MAR
Anahtar Teslim Soğuk Hava Depoları

Anahtar Teslim Soğuk Hava Depoları

Soğuk hava depoları; sebze, meyve, ilaç ve gıda ürünlerinin özelliklerini kaybetmeden uzun süre boyunca saklanması adına kullanılan büyük kapasiteli depolardır. Bu depolar; dijital olmaları nedeniyle tam otomatik olarak, ürünlerin istenilen sıcaklık ve nem değerinde muhafaza edilmesini sağlarlar. Asya Çelik Yapı ve Makine Sanayi; sektöründe tercih edilen, güvenilir bir firma olarak anahtar teslim soğuk hava deposu projelerini sürdürmektedir.

Soğuk hava depolarında düşük sıcaklığın oluşturulabilmesi için soğutma maddeleri kullanılır. Soğutma maddelerinin buharlaşma sıcaklıkları yüksektir. Bu maddeler kompresörler ile sıkıştırıldıklarında basınç ve sıcaklık artar. Kondenser adı verilen ve dış ortamda konumlandırılan ısı değiştiricilerinin sıcaklıkları alınır, evaporatör ismi verilen muhafaza alanında konumlandırılan ünitelerde basınçları düşürülür ve genleştirilir. Genleşen soğuma maddesi ise üfleme fanları aracılığı ile ortam ısısını emer ve bu sayede soğuk hava depolarındaki soğumayı meydana getirirler.

Soğuk Hava Deposu Projeleri

Soğuk hava deposu projelerinin hazırlanması sırasında birçok etken göz önünde bulundurulur. Bu etkenler arasında soğuk hava deposunun kapasitesi ve tekniği yer almaktadır. Bu depolar ile ilgili proje oluşturulması sırasında kapasite önemli bir etkendir. Çünkü soğuk hava depolarının yapımı sırasında; ham madde arzı, ekonomik güç, pazar büyüklüğü ve teknik uygunluk göz önünde bulundurulmalı ve proseslere en uygun biçimde ilgili kapasitelerde imal edilmelidir.

Soğuk hava depolarının hazırlanması aşamasında gön önünde bulundurulan bir diğer etkenin üretim sırasında hangi tekniğin kullanılacağı olduğundan bahsetmiştik. Proje sırasında tesis kapasitesi, lokasyon şartları, muhafaza edilecek ürünün muhafaza koşulları ve tesis kapasitesine göre en uygun kompresör ve kondanser seçilmelidir.

Asya Çelik Yapı ve Makine Sanayi, soğuk hava depolarını tesislerin kapasiteleri ve muhafaza edecekleri ürünün muhafaza koşullarını göz önünde bulundurarak hazırlar ve teslimatını gerçekleştirir. Sizlerde soğuk hava deposu projeleriniz için firmamızı tercih edebilirsiniz. Firmamız projelendirme aşamasından teslim aşamasına kadar tüm detayları takip eder ve ürünlerinizin muhafaza sürelerine bağlı olarak soğuk hava depoları inşa eder. Yani hem inşaat hem de yapım aşamasında tüm beklentileriniz eksiksiz olarak karşılanacak ve anahtar teslim olarak sizlere sunulacaktır.