23MAR
Çelik Yapıların Gelişimi

Çelik Yapıların Gelişimi

Çelik aslında insanlık tarihinin en eski devirlerinden itibaren kullanılan ve bilinen bir alaşımdır. Ancak eski tarihlerden beri bilinmesine rağmen geniç çaplı bir üretim aşaması gerçekleştirilemediğinden, çelik kullanımı yalnıca silahlarla ve buna benzer eşyalarla sınırlı kalmıştır. İlerleyen yıllarda teknolojinin de gelişmesiyle birlikte 18. Yüzyıl İngiltere’sinde ham demir üretimi başlamıştır. Bu aşamadan itibaren dünyada demir ve çelik yapılar az da olsa yapılmaya başlanmıştır. İlk çelik yapılar köprüler olmuştur.

Demir ve çelik kullanılarak inşa edilen ilk köprü İngiltere’deki Coalbrookdale Köprüsü’dür.  Demir işlemeyi ilk gerçekleştiren kişi olan Abraham Darby tarafından yaptırılan köprü, günümüzde hala kullanılmaya devam etmektedir.

Ancak Abraham Darby’nin üretmiş olduğu demir çok kaliteli ve dayanıklı değildi. Bu sebeple sanayide akti olarak kullanılmaya el verişli değildi. 1784 yılında İngiliz Henry Cort pudlalama tekniğini geliştirerek yüksek kalitede demir ve çelik işleyebilmiştir. Bu buluş sayesinde sanayinin ihtiyacı olan çelik elde edilmiş ve dünyada çelik üretiminin bir numarası İngiltere olmuştur.

İngiltere çekil üretiminde liderliği almasıyla yapı inşalarını hızlandırmıştır. İlk dövme çelik kullanılarak inşa edilen köprü 1846 yılında inşa edilen Brittannia Köprüsü’dür. Coalbrookdale Köprüsü’ne göre oldukça gelişmiş ve büyük olan bu köprü, modern köprülerin temelini atmıştır.

Demir ve çelik kullanılarak inşa edilen en önemli yapı hiç şüphesiz Eiffel Kulesi’dir. 1889 yılında tamamlanan yapı, o dönemde dahi demir ve çelik kullanımının geldiği noktayı bizlere göstermektedir.

Günümüzde Çelik Yapılar

18. yüzyılda başlayan, 19. Yüzyılda ise dünyanın her tarafında görülen çelik yapılar, günümüzde de hız kesmeden devam etmektedir. Avrupa standartlarında özellikle bir numara olaarak görülen çelik yapılar hızla betonerme binaların yerini almaya başlamıştır. Artık hemen hemen her sektörde çelik yapılar tercih edilmektedir.

Eğitim kurumları, yönetim binaları, atolyeler, kamu binaları, evler, iş yerleri, alışveriş merkezleri, eğlence merkezleri gibi birçok yapıda çelik kullanılmaya başlamıştır. Bu iş git gide yaygınlaşmaktadır.

Neden Çelik Yapı

Çelik yapılar betonarme yapılara göre birçok yönden daha avantajlıdır. Bunlardan en önemlisi depreme dayanıklı olmasıdır. Zira çelik, betona göre oldukça dayanıklı olduğu gibi aynı zamanda daha hafif bir malzeme olmasıyla öne çıkmaktadır. Sarsıntı esnasında hafif malzemeler daha zor yıkılmaktadır. Ayrıca hem hafif yapısı hem de çelik maddesinin sağlam yapısı sayesinde depreme son derece dayanıklıdır.

Çelik yapının en önemli avantajlarından bir tanesi ekonomik olmasıdır. Ekonomik olmasının en önemli etmeni kısa sürede kolayca inşa edilebilmesidir. Böylelikle hem zamandan tasarruf edilir hem de işçilik maliyeti azalır. Bir başka etmen de geri dönüşüme elverişli olmasıdır. Bu sayede kullanılmayan çelikler değerlendirilerek ekonomik açıdan kar elde edilmektedir.

Biz de Asya Çelik olarak en iyi çelik yapıları inşa etmeyi sürdürüyoruz. Oldukça avantajlı olan çelik binalar hem sizin hem de ailenizin güven içinde yaşamasını sağlayacak. Firmamız hakkında daha fazla bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.