23MAR
Çelik Konstrüksiyon Binalar Artıyor

Çelik Konstrüksiyon Binalar Artıyor

Çelik konstrüksiyon binalar; tüm taşıyıcı sistemlerin çelikten imal edildiği, özellikle deprem riski yüksek coğrafi bölgelerde tercih edilen yapılardır. Daha çok fabrika binaları, hangarlar, spor tesisleri, depolar ve atölyelerde kullanılan çelik konstrüksiyon binalar, her geçen gün daha da artıyor. Sağladıkları avantajlar göz önünde bulundurulduğunda, çelik konstrüksiyon binaların artmasının nedeni anlaşılacaktır. Peki, bu çelik konstrüksiyon binaların her geçen gün daha da artmasının diğer nedenleri nelerdir?

Kolay ve Kısa Süreli İnşa

Çelik konstrüksiyon; fabrika binaları, uçak hangarları, spor tesisleri ve daha pek çok binanın inşası için kullanılan bir yapı sistemidir. Ancak diğer yapı sistemlerine göre pek çok avantaj sunmaktadır. Bunların en başında ise kısa inşaat süresi gelmektedir. Özellikle betonarme binaların inşası uzun bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak yapıların inşası için çelik konstrüksiyonun tercih edilmesi ile yapıların inşası çok daha kısa sürüyor ve projeler kısa süre içerisinde teslim edilebiliyor.

Can Güvenliği

Çelik konstrüksiyon binaların artmasının bir diğer nedeni ise can güvenliğidir. Türkiye’nin deprem kuşağında yer alan bir ülke olduğu göz önünde bulundurulursa, can güvenliğini tehlikeye atmayacak mukavemete sahip yapıların inşa edilmesinin önemi çok daha iyi kavranacaktır.

Çelik konstrüksiyon yapılar, kendi ağırlıklarının kat ve kat fazlasını taşıma gücüne sahiptir. Betonarme binalara oranla 11 kat daha fazla yük taşıyabilen bu binalar, deprem ve daha pek çok doğal afete karşı oldukça dayanıklıdır.

Düşük Maliyet

Çelik konstrüksiyon yapılar, ülkemizde giderek yaygınlaşmaktadır. Bunun en önemli nedenlerinden birisi de bu yapıların maliyet açısından avantaj sağlamalarıdır. Özellikle betonarme binaların inşası için gerekli maliyet ile karşılaştırıldığında, çelik konstrüksiyon binalar ciddi ölçüde fiyat avantajı sağlamaktadır. Bu binaların tercih edilmelerinin bir diğer nedeni ise kullanım kolaylığıdır. Çelik konstrüksiyon binalar, kolay şekilde kurulabildikleri gibi istenirse yine kolay bir şekilde bir başka yere taşınabilirler. Ayrıca yıkım sonrasında çıkan elemanlar bir başka projede yeniden kullanılabilmektedir. Betonarme binalara göre pek çok avantaj sunan çelik konstrüksiyon binalara olan talep her geçen gün daha da artmaktadır. Asya Çelik Yapı ve Makine Sanayi, sektördeki 25 yıllık tecrübesi ile çelik konstrüksiyon binaların inşasının her aşamasını titizlikle planlamakta ve anahtar teslim projeler gerçekleştirmektedir.