23MAR
Çelik Bina Firmaları

Çelik Bina Firmaları

19. yüzyıldan inşaatlarda kullanılmaya başlanan çelik, ilerleyen yıllarda olmazsa olmaz inşaat malzemelerinden bir tanesi haline gelmiştir. Çelik hem oldukça dayanıklı bir madde olduğundan, hem de geri dönüşüm özelliğine sahip olmasından ötürü oldukça popüler bir inşaat malzemesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çeliğin inşaat sektöründe sıklıkla kullanılmasının bir diğer önemli sebebi de depren önlemidir. Zira çelik oldukça dayanıklı bir malzemedir ve deprem gibi tehlikeler için alınmış iyi bir önlemdir. Ülkemiz önemli bir deprem bölgesi olduğundan konutlarda sıklıkla çelik kullanıldığını görmekteyiz.

Çelik binaların en önemli özelliği hızlı ve pratik bir biçimde inşa ediliyor olmasıdır. Bu nedenle ülkemizin birçok köşesinde çelik binalar görmekteyiz. Ülkemizde çelik binaların yapımı her geçen gün artmaktadır.

Binalarda Çelik Kullanımı

Binalarda çelik kullanımı, binanın türüne göre farklılık göstermektedir. Çelikler ağırlıklarına ve dayanıklıklarıına göre birbirlerinden ayrılmaktadırlar. Eğer bir ev inşa ediliyorsa ve taşınılması düşünmüyorsa evi ağır çelik ile inşa etmek daha doğru olacaktır. Ancak bir iş yeri atolyesi gibi geçici bir yapı yapılacaksa ve yakın bir zamanda taşınılması düşünülüyorsa hafif çelik kullanılması doğru olacaktır.

Betonarmeden oldukça hafif olan çelik bu nedenle kullanımı daha kolay bir malzeme olarak karşımıza çıkmaktadır. Çelik binaların yapımı oldukça iyi bir matematik bilgisi gerekmektedir ve oldukça ince hesaplar sonucunda bilgisayar ortamında planlanarak yapılmaktadır.

Çelik binaların en önemli avantajlarından bir diğeri de hem işçilik açısından maliyetinin ucuz olması hem de zamandan tasarruf sağlanmasıdır. Çelik binalar beton planlı binalara nazaran çok daha hızlı bir biçimde ve az uğraş isteyerek yapılmaktadır. Bu nedenle çelik bina kullanımı da oldukça artmıştır.

Fabrikalar, eğitim merkezleri, alışveriş merkezleri, atolyeler, labaratuarlar, yönetim binaları, endüstri binaları, otoparklar, hangarlar, oteller, eğlence merkezleri gibi hemen hemen birçok sektörde çelik kullanımı hızla artmaktadır.

Kentsel Dönüşüm İçin Avantajlı

Çelik binalar kentsel dönüşüm için son derece önemlidir. Zira kentsel dönüşüm esnasında en çok dikkat edilen şeyler düzen, çevre dostu olması ve düzgün görünmesidir. Çelik binalar sayesinde bu saydıklarımız rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. Kentsel dönüşüm için, projeye uygun malzemeler kullanılmasının zorunlu oldu belediyeler tarafından sıklıkla belirtilmektedir. Bu nedenle betonarmeye nazaran çelik yapılar hızla öne çıkmaktadırlar.

Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da artık tamamen çelik binaya dönülmeye başlanmıştır .Zira çelik binalar hem zamandan tasarruf etmekte hem de çevreyi daha az kirletmektedirler. Bu nedenle çeliğin önemi her geçen gün artmaktadır.

Günümüzde çelik bina yapan birçok firma bulunmaktadır. Bu firmalardan bir tanesi de Asya Çelik Yapı’dır. 25 yıllık sektör tecrübesiyle öne çıkan Asya Çelik Yapı, her geçen büyümeyi sürdürmekte ve kaliteli işlere imza atmaktadır. Çelik binalar için en güvenilir firmalardan bir tanesi olan Asya Çelik Yapı hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.