23MAR
En Büyük Çelik Köprüler

En Büyük Çelik Köprüler

18. yüzyıldan günümüze kadar kullanılan çelik yapılı köprüler, günümüzde oldukça fazla tercih edilen yapılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Depreme daha dayanıklı olması, çevre dostu olması ve daha ekonomik olmasıyla çelik köprülerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Dünyanın her yerinde devasa çelik köprüler mevcuttur. Bu çelik köprüler sadece kullanım açısından değil, mimari açıdan da oldukça önemlidir. Son teknoloji kullanılarak yapılan çelik köprüler, önemini ilerleyen yıllarda da koruyacaktır.

1. Brooklyn Köprüsü

New York’ta yer alan Brooklyn Köprüsü ilk çelik asma köprüsü olarak tarihe geçmiştir. Oldukça güzel bir tasarıma sahip olan bu köprü, New York’un en sık ziyaret edilen yerlerinden bir tanesidir.  Köprünün en büyük özelliği ise iki katlı olması. Alt katından trafik akarken, üst katında da yayalar yürüyebiliyor.

2. Golden Gate Köprüsü

Dünyaca ünlü köprülerden bir tanesi olan Golden Gate köprüsü, ABD’de yer almaktadır. Kırmızı rengiyle ABD’nin sembollerinen bir tanesi olan köprü, 1937 yılında çelikten inşa edilmiştir. Her yıl binlerce turistin akın ettiği Golden Gate Köprüsü yaklaşık 3 km uzunluğundadır.

3. Qingdao Haiwan Köprüsü

Çin’de yer alan ve yapımında 450 bin ton çelik harcanan bu köprü, dünyanın en büyük köprülerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzunluğu 42 km’yi bulan bu sarmal yapıdaki köprü, depreme dayanıklı yapısıyla ünlenmiştir.  Köprünün yapımı için 1.5 milyar dolarlık bir meblağ harcanmıştır.

4. Lake Pontchartrain Causeway

Dünyanın en ilginç köprülerinden bir tanesi olan Lake Pontchartrain Causeway Köprüsü, ilginçliğini ortamın sürekli sisli olmasından almaktadır. Sis sebebiyle boşluğun üzerinde duruyor gibi görünen bu köprü, ABD’nin Louisiana eyaletinde bulunmaktadır. İki köprüden oluşan bu yapı, 38’er kilometrilik iki ayrı parça halinde yer almaktadır.

5. Incheon Köprüsü

Uzunluğu 18 kilometre olan bu köprü, Güney Kore’nin en uzun köprüsü olma unvanına sahiptir. 6 şeritli olan bu köprünün yüksekliği ise 260 metreyi bulmaktadır. Incheon ile Yeongiong Adası’nı birleştiren bu köprü, ilk yapıldığından dünyanın en uzun köprüsü unvanını elinde bulunduruyordu.

Neden Çelik Köprü?

Ülkemizde ve dünyada çelik köprülerin sayısı hızla artmaktadır. Bunun en önemli sebebi hiç şüphesiz depreme karşı dayanıklı olmasıdır. Oldukça sağlam bir malzeme olan çelik, hafiflii sayesinde de depreme karşı son derece etkilidir. 

Ekonomik yapısıyla da öne çıkan çelik köprüler, betonarme yapıyan nazaran oldukça kısa sürede tamamlanmaktadır. Ayrıca geri dönüşümlü de kullanılabiliyor oluşu çeliğin bir adım önde olmasını sağlamaktadır.

Bizler de Asya Çelik olarak, en iyi çelik binaları en uygun fiyatlara inşa ediyoruz. Misyonumuz %100 müşteri memnuniyeti olduğundan kaliteden ödün vermiyoruz. Firmamız hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve önceki projelerimiz hakkında fikir sahibi olmak  için bizimle iletişime geçin.