23MAR
Çelik Çatı Sistemleri

Çelik Çatı Sistemleri

Barınma, insanlığın ilk çağlarından bu yana en temel ihtiyaçlardan birisidir. Bu ihtiyacı karşılamak amacı ile kurulan konutlar, teknolojinin gelişmesi ile birlikte değişim göstermiştir. Buna paralel olarak da konutların yapımında kullanılan malzemelerde değişiklikler meydana gelmiştir. Özellikle yapılarda daha hafif malzemelerin kullanılmasına duyulan ihtiyaç, çelik çatı sistemlerinin kullanılmasını gerekli kılmıştır. Bu sistemler hafif olmalarının yanında, oldukça pratik kurulumları ile de rağbet görmektedirler.

Çelik Çatı Sistemleri Kullanım Alanları

Çelik çatı sistemleri, 20. yüzyılın başlarından bu yana kullanılmaya başlanmış ve önemi her geçen gün daha da artmıştır. Özellikle diğer yapı malzemelerine göre çok daha güvenli ve sağlam olması nedeniyle, genellikle deprem riski yüksek bölgelerde kullanılmaktadır. Bu sayede meydana gelen bir doğal afette can ve mal kaybı riski en aza indirgenmiştir.

Çelik çatı sistemleri günümüzde pek çok alanda kullanılmaktadır. Bu alanları şöyle sıralayabiliriz:

·         Fabrika ve imalathane binaları

·         Hangar ve depolar

·         Hayvansal barınak ve ahırlar

·         Tarımsal ürünlerin saklanması

·         Askeri depolar

·         Uçak hangarları

·         Atölye ve otomobil tamirhaneler

Çelik Çatı Sistemlerinin Avantajları

Çelik çatı sistemlerinin pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajların en başında ise hafif olmaları gelmektedir. Bu özellikleri nedeniyle deprem gibi doğal afetler sırasında ölümcül tehlike oluşturmazlar. Yapılara dayanıklılık katan bu çatı sistemleri,  aynı zamanda oldukça estetik bir görünüm ortaya koyarlar.

Çelik çatıların sağladıkları avantajlar arasında; yangına, fırtınaya ve şiddetli yağışlara dayanıklı olmaları da bulunmaktadır. Yine ahşap ve betonarme çatılarda yoğun kar yağışı sonrasında çatı çökmesi yaşanabilmektedir. Ancak çelik çatı sistemleri bahsedilen tüm doğa olaylarına karşı mukavemet göstermektedir. Ayrıca çelik çatılar, yangınlara karşı diğer tüm çatı sistemlerine göre çok daha dayanıklıdırlar.

Çelik çatı sistemleri, aşırı yüksek ve düşük sıcaklıklardan etkilenmez. Bunun yanında ani sıcaklık değişikliklerine karşı da dirençlidir. Bunların yanında çelik çatılar, diğer çatı sistemlerine göre çok daha ekonomiktir. Çelik çatı fiyatları, kullanılan malzemenin yapısına ve ağırlığına göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca çelik çatı uygulaması uzmanlık gerektiren bir iştir. Firmamız, sektöründeki tecrübesi ile çelik çatı sistemleri konusunda kaliteli ve güvenilir hizmet sunmak için her daim hizmetinizdedir.