23MAR
Çelik Binalarda Yeni Teknolojiler

Çelik Binalarda Yeni Teknolojiler

Çelik yapılar, yapı elemanlarının taşınabilir olduğu, yapımı kolay binalardır. Çelik yapıda, bina malzemeleri fabrikada üretildikten sonra binanın yapılacağı alana getirilerek montajlanır. Binanın yapım aşamasından önce siparişler verildiğinden, pencere ve kapı siparişleri de önceden verilmektedir.

Çelik binaları en önemli yapan şeylerden bir tanesi depreme karşı dayanıklı olmasıdır.Özellikle depram kuşağında yer alan ülkemiz için son derece önemli olan bu durum, çelik binaların avantajlarından bir tanesidir. Çelik, betonarmeye nazaran oldukça hafif olduğundan yıkılmamaktadır.  Bu nedenle Japonya gibi deprem kuşağında yer alan ülkelerde özellikle tercih edilmektedir.

Kentsel Dönüşüm İçin Çelik Binalar

Kentsel dönüşüm için çelik binalar önemli bir yer tutmaktadır. Zira çelik bina hem çevreyi daha az kirletmekte hem de daha düzenli br yapıya sahiptir. Kentsel dönüşüm sistemlerinde kentsel dönüşüme uygun olan maddelerin kullanılması zorunludur. 

Kentsel dönüşüm yapılan binalarda en önemli özelliklerden bir tanesi de depreme dayanıklı olması gerekliliğidir. Daha önce de belirtmiş olduğumuz üzere çelik binalar deprem bölgesinde olan ülkeler için biçilmiş bir kaftandır. Bu nedenle ülkemizde de çelik bina kullanımı teşvik edilmektedir.

Ekonomik Açıdan Önemi

Çelik binaların  en önemli özelliklerinden bir tanesi de son derece ekonomik olmasıdır. Yapı malzemeleri taşınabilir ve montajlanabilir bir yapıda olduğundan, inşaat süresi oldukça kısa sürmektedir. Bu nedenle hem zamandan tasarruf yapıldığı gibi hem de işçilik ücretinden tasarrruf edilmektedir.  Ayrıca çeliğin kapladığı yer daha az olduğu için betona nazaran daha verimli kullanabilmektedir. Bu nedenle masraflar da azalmaktadır.

Çeliğin ekonomik açıdan en önemli artılarından bir tanesi de geri dönüşüme açık olmasıdır. Geri dönüşüme girip tekrar tekrar kullanılabilen ve ziyan olmayan bir özelliğe sahip olan çelik, hem ekonomik açıdan kar sağlamakta hem de çevreyi kirletmemektedir.

Kalite Açısından Eşsizdir

Çelik oldukça kaliteli bir malzeme olmasından ötürü de sıklıkla kullanılmaktadır. Çelikler tüm dünyada kabul edilen uluslararası standartlara göre üretilmektedir. Bu nedenle dünyanın her yerinde kaliteli çelik bulmak mümkündür. Çelik fabrikalarda üretildikten sonra herhangi bir şekilde kalitesinin düşürülmesi ya da malzemeden çalınması mümkün değildir. Bu nedenle hem kalite hem de güvenlik açısından çelik oldukça öne çıkan bir malzemedir.

Çeliğin en önemli özelliklerinden bir tanesi de esnek bir yapıda olmasıdır. Bu nedenle ilerleyen zamanlarda evinizin şeklini değiştirmeniz mümkündür. Bu da betonarme evlerde asla yapılamayacak şeylerden bir tanesidir. Ayrıca çelik paslanmaz özelliğiyle de oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Biz de Asya Çelik Yapı olarak en iyi çelik bina yapan firmalardan bir tanesiyiz. Misyonumuz her daim %100 müşteri memnuniyeti olduğundan işlerimizi en iyi kalitede yapmaktayız. Çelik binalarınızı yaparken son teknolojiden yararlanıyor ve uzun yıllar içinde oturabileceğiniz evler inşa ediyoruz. Firmamız hakkında daha fazla bilgi alabilmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.